czwartek, 28 maja 2015

Mój subiektywny English Alphabet

Witajcie w kolejnym wpisie! Tym razem nadrabiam zaległości, ponieważ zaczęłam tworzyć ten post daaaawno temu, niestety czas nie pozwolił mi go dokończyć. Jednak wpisy w tym temacie na pozostałych blogach biorących udział w akcji "W 80 blogów dookoła świata", tak mi się spodobały, że postanowiłam dokończyć swój i oto jest! Wszystkie litery alfabetu dotyczą postaci - historycznych, współczesnych, legendarnych, fikcyjnych, znanych mniej i bardziej, książąt i artystów, premierów i top modelki. Zapraszam do lektury!

A - Athelstan - w sumie nie wiadomo, kto był pierwszym władcą Anglii, jak to bywa na początku, kolejni władcy poszerzają kolejno swoje terytoria i dziś trudno dociec i udowodnić, kto był tym najpierwszym. Athestana uważa się za pierwszego oficjalnego króla całej Anglii. Athelstan (895 - 939) rządził Brytanią za czasów, gdy Polska była jeszcze pogańska. Król zmarł bezpotomnie (i chyba już nigdy nie dojdziemy dlaczego nigdy się nie ożenił). Jego grobowiec można oglądać do dziś w Malmesbury. 

B - Bezradny - my mieliśmy swojego Henryka I Brodatego, Leszka I Białego oraz cały poczet królów z przeróżnymi przydomkami podkreślającymi przymioty królewskiego ducha (Wielki, Chrobry), jak i ich urody (Laskonogi, Krzywousty). Anglikom trafił się Ethelred the Unready, po naszemu Bezradny. Król strasznie się starał, by pozyskać i utrzymać władzę, zabił nawet młodszego brata, by odebrać mu koronę, ale najwidoczniej prześladował go pech spowodowany jak głosi czarna legenda nasiusianiem przez niego do chrzcielnicy podczas własnego chrztu (dziecięciem będąc). Także nie mógł wiele zdziałać biedny Ethelred na chociażby najazdy Duńczyków będąc od małego skazanym na porażkę... A może po prostu brakowało mu... no wiecie czego. :-)

C - Charlotte Elizabeth Diana - imiona księżniczki Cambridge, najmłodszego członka rodziny królewskiej, royal baby number 2. Wyczekiwał jej naród, jak i bukmacherzy, którzy przyjmowali zakłady dotyczące płci dziecka oraz imienia, jaki nadadzą jej rodzice. Moim zdaniem wybrali świetnie. A co Wy o tym sądzicie?D - Disraeli Benjamin - jedyny jak do tej pory premier Wielkiej Brytanii pochodzenia żydowskiego. Był ulubionym premierem Królowej Wiktorii. To za jego przyczyną królowa objęła bezpośrednią władzę nad Indiami. Wykupił nawet większość udziałów w Kanale Sueskim. Miał gość smykałkę do interesów! 

E - Elton John - brytyjski piosenkarz i kompozytor. Kto z dzieciństwa nie pamięta jego piosenki z filmu "Król Lew"?F - Firth. Colin Firth - uwielbiam Colina Firtha! Bo jak można go nie lubieć! Za "Jak zostać królem", Darcy'ego w "Dzienniku Bridget Jones", czy Darcy'ego w serialu "Duma i uprzedzenie". 


G - George of Cambridge - royal baby number 1. Urodzony 22 lipca 2013 r. Tak jak i młodsza siostra, księżniczka Karolina, nosi trzy imiona: George Alexander Louis. Jest trzeci w kolejności do brytyjskiego tronu (po ojcu i dziadku). I chyba zapowiada się z niego niezły przystojniak, sami zobaczcie :)


H - Harry Potter - pierwsza fikcyjna postać na mojej alfabetycznej liście. Książki o małym czarodzieju autorstwa J. K. Rowling okazały się międzynarodowym sukcesem i doczekały ekranizacji. Przeczytaliście wszystkie części? Niedawno oglądałam ostatnią część i trochę się zawiodłam, bo wydał mi się momentami przydługawy...

I - Ian McKellen - czy może, żeby było prościej - Gandalf. Choć ma na koncie role szekspirowskie, w historii zapisze się chyba jako odtwórca roli czarodzieja z tolkienowskiego Śródziemia. Niektórzy mylili go także z aktorem grającym rolę Dumbledore'a w serii o Harrym Potterze. Wyprowadził ich jednak z błędu mówiąc: "No, no, that's Mike Gambon. I play the real wizard - the best wizard."

J - John Lennon - jeden z Beatlesów, który wzbudzał kontrowersje z powodu swoich przekonań politycznych. Miał nawet "czelność" zwrócić otrzymany od królowej Order Imperium Brytyjskiego, uzasadniając to tak: "Wasza Wysokość, zwracam moje odznaczenie jako znak sprzeciwu. Protestuję przeciwko brytyjskiej ingerencji w konflikt na linii Nigeria – Biafra oraz wspieraniu Ameryki w wojnie z Wietnamem oraz temu, że piosenka "Cold Turkey" słabo radzi sobie na liście przebojów. Z wyrazami szacunku John Lennon". Ci artyści i ich humory!

K - Król Artur - czy była to postać historyczna? Tego nawet sami historycy nie wiedzą. Tak czy siak, legenda o Królu Arturze, Rycerzach Okrągłego Stołu, Merlinie, Ginewrze, mieczu Excaliburze i poszukiwaniach świętego Graala inspirowała i inspiruje do dziś wielu artystów.Śmierć Króla Artura, obraz Jamesa Archera, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3l_Artur#/media/File:The_Death_of_King_Arthur.jpg

L - Lucy Worsley - brytyjska historyk, uwielbiam jej programy poświęcone życiu w minionych epokach, polecam w szczególności: "Dancing Cheek To Cheek: An Intimate History Of Dance", "Tales from the Royal Wardrobes" oraz "Tales from the Royal Bedchambers". Muszę też kiedyś koniecznie przeczytać jej książki :) Poniżej macie fragment tego czego można dowiedzieć się z jej programów: 


M - Margaret Thatcher - Żelazna Dama (takim przydomkiem nazwano ją po raz pierwszy w sowieckiej gazecie) brytyjskiej polityki. Odrnung muss sein w angielskim wydaniu. Nie widziałam jeszcze filmu z Meryl Streep wcielającą się w rolę bezkompromisowej pani premier. Koniecznie do obejrzenia.


N - Naomi Campbell - urodziła się w Londynie i właśnie obchodziła (22 maja) 45 urodziny! Przy 176 cm wzrostu waży 54 kg. Ponoć wymiary modelki nie zmieniły się od początku kariery. Myślę, że Naomi jeszcze długo nie zejdzie ze światowych wybiegów.


O - Orwell Geroge - jego "Animal farm" powinno być lekturą obowiązkową dla każdego polityka. 

P - Paul McCartney - nadawałby się też pod literę "S" jako Sir Paul McCartney. Podobnie jak jego kolega z zespołu, John Lennon, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego, z tym, że on nigdy nie strzelił focha i nie zwrócił go królowej. Z ciekawostek: jest także malarzem i obrońcą praw zwierząt.


Q - Queen Elizabeth The Queen Mother - Królowa Matka, a dla Brytyjczyków, którzy ją uwielbiali - Queen Mum (1900 - 2002). Oglądaliście "Jak zostać królem"? To właśnie w jej postać wcieliła się Helena Bohnam Carter. Czy wiecie, że przyszły król Jerzy oświadczał się jej trzy razy zanim go przyjęła? Musiał być naprawdę zakochany, skoro nie poprzestawał w swoich zamiarach matrymonialnych. Królowa Matka dożyła sędziwego wieku, ciekawe czy to kwestia genów?


R - Roger Moore - kolejny Sir na mojej liście. W latach 1973 - 1985 wcielał się w role Jamesa Bonda. I jak do tej pory zagrał ich najwięcej, bo aż siedem razy.

S - Stephen Hawking - zajmuje się dziedziną, która zawsze w szkole była moją kulą u nogi, czyli fizyką (te kwanty, czasoprzestrzenie itd.). Co więcej, jest prawdziwym geniuszem. Niestety, geniuszem, który może nigdy nie wykorzysta w pełni swojego intelektualnego potencjału z powodu postępującego paraliżu. Mimo to, udało mu się osiągnąć bardzo wiele.


T - Tolkien - twórca Śródziemia. Podziwiam go przede wszystkim jako filologa, poliglotę (znał 30 języków!) i twórcę języków, którymi posługują się bohaterowie jego powieści. Język elficki opiera się na łacinie i języku fińskim. Tak wygląda jego zapis:

Tengwar, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tengwar#/media/File:Tengwar_alphabet.png

U - Ursula - jak głosi legenda Ursula była księżniczką. Jej ojciec, król Kornwalii, wysłał ją z orszakiem na spotkanie przyszłego męża, Conana (Conan barbarzyńca? he he), który był poganinem. Ursula ślubowała, że przed zamążpójściem odbędzie pielgrzymkę do Rzymu (może licząc, że oblubieniec jednak nie będzie czekał i się rozmyśli), ale niestety pielgrzymka nie doszła do skutku. Ursulę w drodze zamordowano, wraz z orszakiem służek. Ponoć barbarzyńcy widząc duchy wstępujących do nieba chrześcijanek odstąpili od oblężenia miasta. Jako święta kościoła katolickiego jest patronką panien, młodzieży a także... nauczycieli i wychowawców.

Męczeństwo świętej Urszuli, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Urszula_z_Kolonii#/media/File:StaUrsulaCepleanu.jpg


V - Victoria - jedna  z moich ulubionych postaci jeśli chodzi o historię Wielkiej Brytanii. Ostatnio oglądałam "Młodą Wiktorię" i gorąco polecam. Co prawda nie do końca zachowano w filmie prawdę historyczną nad czym w tego typu produkcjach zawsze ubolewam (i aż szkoda, że nie ma dalszego ciągu), to i tak uważam, że warto go obejrzeć. Emily Blunt i Rupert Friend jak Wiktoria i Albert z obrazka (choć złośliwi twierdzą, że Wiktoria była brzydka). Co za historia, co za miłość...W - Winston Churchill - słynny polityk i premier Zjednoczonego Królestwa, ale... nie tylko. Czy wiecie, że Churchill był laureatem literackiej Nagrody Nobla? Malował również obrazy (jeśli macie milion dolarów to możecie spróbować jeden kupić), a nawet coś tam udało mu się wyrzeźbić. Talent pełną gębą. A kojarzymy go przecież jako takiego grubiutkiego starszego pana w meloniku, zobaczcie tymczasem jak wyglądał mając 21 lat:

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Winston_Churchill#/media/File:Churchhill_03.jpg

X - jedyna litera przy której mam czarną dziurę w głowie. Może Wy coś zaproponujecie? Przypominam, że alfabet dotyczy postaci - historycznych i fikcyjnych, a zatem X-Factor nie wchodzi w rachubę :)


Y - Yorick - tak to leciało: "Alas, poor Yorick! I knew him, Horatio; a fellow of infinite jest, of most excellent fancy; he hath borne me on his back a thousand times; and now, how abhorred in my imagination it is! My gorge rises at it. Here hung those lips that I have kissed I know not how oft. Where be your gibes now? Your gambols? Your songs? Your flashes of merriment, that were wont to set the table on a roar?" ("Hamlet", Shakespeare)


Z - Zeta-Jones. Piękna Catherine (ur. 1969), która podbiła serce Micheala Douglasa, a swoją urodą serca widzów na całym świecie. Ja uwielbiam ją jako Velmę w "Chicago": 


Spodobał Ci się mój subiektywny alfabet? A to jeszcze nie wszystko! Poniżej czeka całe mnóstwo alfabetowych wpisów blogerów piszących o najróżniejszych zakątkach świata. Serdecznie polecam:Chiny:
Biały Mały Tajfun - Kunmiński alfabet 

Esperanto:
Językowa Oaza - Esperanckie ABC

Francja:
Francuskie i inne notatki Niki - Roussillon w alfabecie
Français-mon-amour - Francuski alfabet 
Madou en France - Alphabet de Strasbourg
Love For France - ABC Alzacji, czyli alfabet regionu
Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim : Bretania od A do Z

Gruzja: 
Gruzja okiem nieobiektywnym - Gruzja od A do Z

Hiszpania:
Hiszpański na luzie - Las Fallas de Valencia od A do Z 

Holandia:
Język holenderski - pół żartem, pół serio - Holenderski alfabet

Kirgistan:
Kirgiski.pl - O języku kirgiskim po polsku - Kirgiskie ABC

Niemcy:
Willkommen in Polschland - Alfabet mojego miasta
Niemiecka Sofa - Niemiecki alfabet
Blog o języku niemieckim - W 80 blogów dookoła świata: Niemiecki alfabet.

Norwegia: 
Pat i Norway - Norwegia od A do Å

Rosja: 
Rosyjskie Śniadanie - Alfabet miłych słów

Stany Zjednoczone:
Specyfika Języka - "W 80 blogów dookoła świata" i amerykański alfabet, czyli mój pierwszy raz
  
Szwecja:
Szwecjoblog - Alfabet szwedzkości

Wielka Brytania: 
Head Full of Ideas - My Personal British ABC 
english-at-tea - Brytyjski alfabet 
English my way - Subiektywny alfabet angielski

Włochy: 
Studia, parla, ama - Alfabet włoskości 
CiekawAOSTA - Valle d'Aosta od A do Z - W 80 blogów dookoła świata3 komentarze:

 1. prześwietny gorący wpisik LEŚu :D
  tak na tańcząco, śpiewająco i kameralnie ...
  "My name is Bond ...
  James Bond"

  OdpowiedzUsuń
 2. Genialny wpis. No i są moi idole :)

  shariankoweleben.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za pigułę wiedzy :) Przy wielu literach wybrałabym te same postaci, ale jest też sporo, o których nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...