piątek, 28 listopada 2014

Weekendy z English Teaching - relacja ze szkolenia NIDA

Ach co to był za weekend! Aż nie wiem od czego zacząć. Ale może po kolei...

Weekendy z English Teaching czyli WET to szkolenia dla nauczycieli ze szkół państwowych położonych w miejscowościach wiejskich i małych miasteczkach do 20 tys. mieszkańców.  Był to też mój pierwszy raz z WET. Przy zapisach (bodajże wrzesień?) były do wyboru 3 szkolenia: metodyczne, okolicznościowe i językowe - każde organizowane w innym mieście Polski. Po zapoznaniu się z ofertą, zdecydowałam się na szkolenie metodyczne w Krakowie (pozostałe organizowane są w Olsztynie i Warszawie). 

W dniach 21-23 listopada (piątek, sobota, niedziela) do Krakowa przybyło około 50 anglistów z całej Polski. Niektóre osoby przebyły 700 km, aby wziąć udział w szkoleniu! Co istotne nie trzeba było martwić się o nocleg - zarówno hotel jak i wyżywienie pokrywał organizator. Jako uczestnik musiałam wpłacić jedynie symboliczne 60 zł

Kto by jednak myślał, że przyjazd do Krakowa polegał na udziale w 1-2 sesjach, a potem włóczeniu się po mieście, grubo się pomyli. Szkolenia były tak zaplanowane, że naprawdę było co robić! Każda część trwała 90 minut i poruszała jeden wybrany tematy. Warsztaty prowadziły trzy panie: Danuta Tylkowska, Katarzyna Kiszka oraz Anna Fabjańczyk-Woźniak. Biogramy trenerek znajdziecie tutaj -> KLIK. Wszystkie były naprawdę świetne, z ich warsztatów można wiele wynieść, niekoniecznie, gdy uczy się tylko maluchy w szkole podstawowej czy gimnazjum. Właściwie każdy nauczyciel mógł podpatrzeć nowe metody gry i zabawy językowe odpowiednie dla swoich uczniów, grup wiekowych i różnych poziomów zaawansowania. W sobotę trwały one praktycznie cały dzień - od śniadania do kolacji - z niewielkimi przerwami na kawę i obiad.

Tematy poruszane na szkoleniu obejmowały:

Lateral thinking
History and culture corner
Teaching English to young learners

How to teach ‘Everyday English’?

How not to fall into the ‘exam preparation’ trap?
Teaching grammar successfully 

Language games

Poetry
What should we be teaching and how to make it more effective?

Dokładny opis poszczególnych części znajdziecie tutaj -> KLIK


Mnie szczególnie spodobały się te prowadzone przez Panią Danutę Tylkowską. Teaching English to young learners, które prowadziła, okazało się skarbnicą pomysłów. Mam tylko nadzieję, że żadnego nie zapomnę, bo byłoby mi szkoda (starałam się skrzętnie notować). Podczas szkoleń nie zabrakło też wielu kserówek z materiałami, które teraz czekają w moim segregatorze, aby przetestować je na lekcjach! Już się nie mogę doczekać, aż wypróbuję wszystkie. Jutro zaczynam od wielbłądzicy Alice, jako, że właśnie omawiamy w 1 klasie zwierzątka afrykańskie. Będzie jak znalazł. Trenerki zarażały nas swoją energią, kreatywnością, pomysłowością, dodawały otuchy i uczyły, że niepowodzenia są normalne w pracy każdego nauczyciela. Czasem słońce, czasem deszcz, ale na tym to polega, trzeba próbować i próbować, odkrywać siebie i uczyć się swoich uczniów.Podsumowując - żal było opuszczać Kraków. Weekend spędzony w miłym towarzystwie (pozdrawiam Iwonkę!), w wygodnym hotelu w samym centrum Starego Miasta (na ul. św. Tomasza)... cóż, wszystko co dobre, szybko się kończy - bo te trzy dni minęły mi jak z bicza trzasnął. Za to już czuję się gotowa na jutrzejsze lekcje, po powrocie nie mogłam się oderwać od materiałów  :-) Jeśli uczycie w szkole położonej na terenach wiejskich lub w małym mieście, koniecznie zainteresujcie się szkoleniami. Gorąco polecam - wspaniała atmosfera, ciekawi ludzie, inspirujący trenerzy, bank gotowych pomysłów oraz merytoryczne i ciekawe wykłady.


Dzięki Fundacji NIDA uda mi się nie raz zaskoczyć moich małych uczniów.


Więcej o Fundacji NIDA przeczytacie tutaj: KLIK


3 komentarze:

  1. No jawna dyskryminacja nauczycieli z większych miast... Szkoda :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Do Rubella - sorry ale macie wiece możliwości na co dzień. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Warsztaty z angielskim - na czymś takim nie byłam. Szkoda, że prowadzone były pod kątem nauczania w szkole, mi samej przydałyby się jakieś ciekawe sposoby na ogarnięcie języka w praktycznym ujęciu. :))

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...