wtorek, 19 sierpnia 2014

Słowa, słowa, słowa! part 4

Co ma wspólnego tyłek świni z porcelaną? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu! Niedawno na blogu mogliście przeczytać krótką historię pojawienia się herbaty w Wielkiej Brytanii - TEA. A z czego najlepiej pić herbatkę? Oczywiście z filiżanki. Porcelanowej. Ale po kolei...

Kojarzycie muszelki kauri? Od wieków tworzone są z nich różne ozdoby, jeśli jednak ta nazwa nic Wam nie mówi, to być może skojarzycie je patrząc na ten obrazek:

źródło: Wikipedia
Widzicie kapelusz tego Pana? Muszelki na czerwonym pasku to właśnie kauri, zwane też po polsku porcelankami. Ale dziś nie o tym skąd egzotyczne muszelki wzięły się na Podhalu. 

W XIII wieku we Włoszech ochrzczono te muszelki słowem "porcelain" - ponieważ ich gładka, biała powierzchnia przypominała porcelanę. Z tym, że nie taką porcelanę o jakiej myślicie! Słowo PORCELLA odnosiło się wówczas do pewnych intymnych części ciała młodej maciory! Pozostaje jak nic tylko uruchomić wyobraźnię, by dokonać porównania :-) (nie chcę nikogo gorszyć świńską golizną). Gdy ten nowy rodzaj pięknej, wysokiej jakości ceramiki pojawił się w Europie, ktoś doszedł do wniosku, że przypomina wyglądem kauri - więc nazwę przeniesiono na nią wprost z zadka świnki. Prawda, że pasuje?

źródło: Wikipedia


1 komentarz:

  1. Oj tam, zaraz gorszyć :D Pochodzenie słów niekiedy wprawia w osłupienie :D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...